Zmieniające mózg korzyści ćwiczeń

13 sierpnia, 2021 Autor admin 0

Jak dobrze zaplanowane regularne ćwiczenia mogą wzmocnić Twój mózg i pomóc Ci osiągnąć więcej niż tylko cele dotyczące sprawności fizycznej – wyjaśnione przez profesjonalistę od treningu e-sportowego.EMILIA17 DNI TEMU7 minut czytania

Kiedy myślisz o tym, dlaczego ćwiczymy, prawdopodobnie najpierw myślisz o utracie wagi lub przyroście mięśni.

W rzeczywistości mogą to być jedyne rzeczy, które przychodzą mi do głowy, i nie bez powodu – od dziesięcioleci wiemy, że regularne ćwiczenia fizyczne pomagają nam zrzucić kilogramy lub budować nas, w zależności od tego, do czego dążymy dla.

Ale nauka zawsze idzie do przodu, a to oznacza, że ​​dowiadujemy się znacznie więcej o korzyściach płynących z ćwiczeń.

A teraz niesamowita rzecz: teraz wiemy, że ćwiczenia fizyczne mogą faktycznie poprawić Twoje życie w niezliczonych obszarach innych niż utrata wagi! Kilka najważniejszych informacji:

  • Dorośli, którzy poruszają się energicznie przez co najmniej 150 minut tygodniowo, mają nie tylko mniejsze ryzyko rozwoju chorób związanych ze starzeniem się, takich jak choroba Alzheimera i demencja, ale także mają większą gęstość kości i zdrowsze serce .
  • Obecnie wiemy o wielu korzyściach dla zdrowia psychicznego, które towarzyszą regularnym ćwiczeniom. Oprócz bardziej oczywistych korzyści, takich jak poprawa nastroju, ćwiczenia mogą pomóc w reorganizacji mózgu .

Dobrze to przeczytałeś. Trening może zmienić Twój mózg na lepsze. I to jest ten drugi punkt, który chcemy tutaj z wami zbadać.

Ćwiczenie ciała, aby nakarmić umysł: podejście eksperta

Regularne ćwiczenia mogą znacznie poprawić Twoją motywację, koncentrację i pamięć. Niektórzy twierdzą nawet, że ćwiczenia mają jeszcze większy korzystny wpływ na mózg niż jakakolwiek inna część ciała.

Zaskoczony? My też. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak ruch oparty na ćwiczeniach przebudowuje mózg i jak możemy wykorzystać to jako nasz „sekretny sos”, którego potrzebujemy, aby osiągnąć nasze cele na macie i IRL, skontaktowaliśmy się z czołową organizacją e-sportową, Fnatic, i jej szefem szkolenia, Brad Bowie.

Poprosiliśmy Brada, aby w krótkim wywiadzie rzucił trochę światła na ten bardzo ciekawy temat. Przejdźmy od razu, aby uzyskać jego spostrzeżenia!

Najpierw porozmawiajmy o nauce

Zacznijmy od stwierdzenia, że ​​mózg jest niezwykle ważnym organem, ponieważ decyduje o tym, jak się czujemy, myślimy i jak zachowujemy się w określonych sytuacjach. Jest nie tylko niezbędny w codziennym życiu, ale ma również zdolność adaptacji i rozwoju w zależności od okoliczności, w jakich się znajdujemy. I tak jak możemy ćwiczyć bicepsy, możemy również wzmocnić mózg, aby stał się silniejszy i bardziej elastyczny.

To dlatego, że ćwiczenia promują białko w naszym mózgu zwane Brain Derived Neurotrophic Factor lub BDNF. BDNF jest prawie jak nawóz dla twojego umysłu. Pomaga promować nowe komórki mózgowe, tworzyć nowe ścieżki, a tym samym pozytywnie wpływać na nasze neuroprzekaźniki 1, 2 . Zasadniczo neuroprzekaźniki łączą różne działy naszego mózgu, dzięki czemu struktura może działać razem jako całość.

Widzisz, kiedy poruszamy naszym ciałem, neuroprzekaźniki, takie jak dopamina, serotonina i norepinefryna, działają tam iz powrotem i zwiększają nasz poziom motywacji, nastrój, skupienie i czas reakcji. Po jednym treningu można cieszyć się tymi korzyściami przez co najmniej kolejne dwie godziny.

Ćwiczenia uwalniają również hormony szczęścia zwane endorfinami . Posiadanie świeżego zapasu tych neuroprzekaźników może pomóc w jasności umysłu, kontroli emocjonalnej, zwiększonym skupieniu i uczuciach euforii

które mogą pomóc w rozwijaniu pozytywnego nastawienia i wewnętrznego dialogu, co może pomóc graczowi w sytuacjach stresowych .

Uruchamia również ścieżki neuronowe w mózgu, aby potencjalnie pomóc mechanikom w grze (sterowanie klawiaturą i celowanie myszą) czuć się płynniej i szybciej.

Jak wspomniano powyżej, ćwiczenia poprawiają i tworzą nowe ścieżki neuronowe w mózgu. Te ścieżki są nie tylko związane z ćwiczeniami – nasze mózgi wykorzystują te ścieżki, aby skuteczniej uczyć się i poprawiać pamięć.

Podobnie jak sen, ćwiczenia pomagają usuwać odpady metaboliczne, które mózg uwalnia jako produkt uboczny swojej aktywności, dodatkowo zwiększając jego zdolność do działania na optymalnym poziomie.

Biorąc to pod uwagę, ćwicząc co najmniej 3-5 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut na sesję, możesz spodziewać się natychmiastowych korzyści krótkoterminowych, takich jak zwiększona koncentracja i korzyści długoterminowych, takich jak ochrona przed chorobami. Porozmawiaj o sytuacji, w której wszyscy wygrywają.

Różne rodzaje ćwiczeń dla różnych korzyści

Ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie lub skakanie na skakance, są doskonałe dla mózgu. Ten rodzaj ćwiczeń nie tylko pomaga w utrzymaniu zdrowego układu sercowo-naczyniowego, ale także pomaga w zdrowiu mózgu, przygotowując mózg do uczenia się poprzez wzmacnianie ścieżek nerwowych w całym ciele, uwalnianie dopaminy i serotoniny oraz uwalnianie białek zwanych czynnikami wzrostu.

Trening oporowy lub siłowy pomaga wzmocnić ciało poprzez wiele różnych wzorców ruchowych, skorygować zaburzenia równowagi spowodowane nadmiernym siedzeniem i poprawić wytrzymałość postawy.

Według Brada jest to bardzo ważne, szczególnie dla graczy e-sportowych, którzy są przyzwyczajeni do siedzenia przez długi czas .

Ćwiczenia ruchowe, takie jak rozciąganie lub joga, pomagają poprawić lub utrzymać zdolność ciała do poruszania się w pozycjach bez bólu i, podobnie jak trening oporowy, służą do korygowania zaburzeń równowagi.

Kiedy powinieneś trenować? Cóż… jesteś „wczesnym ptaszkiem” 🌅🐦 czy „nocną sową” 🌃🦉?

Krótka odpowiedź brzmi, że idealny czas na ćwiczenia zależy od osoby, która ćwiczy. Każdy jest inny.

Na optymalny czas treningu wpływa rutyna i chronotyp danej osoby (ich szczególny rytm dobowy).

Na przykład godzina 10 rano jednej osoby może wydawać się inna niż godzina 10 rano innej osoby. Mówiąc to, Brad zaleca, aby trening o niskim wpływie (stacjonarny stan cardio / ruchliwość) odbywał się wcześniej w ciągu dnia, a trening o wysokim wpływie / wysokiej wydajności wykonywany później (trening siłowy, HIIT , sprinty itp.).

Nie są to jednak twarde i szybkie zasady. Ogólnie rzecz biorąc, najważniejsze jest to, że trening jest ukończony, nawet jeśli nie zawsze trenujesz w swoim ulubionym czasie (#bez wymówek!)

Zachowaj świeżość

Według Brada „wszystko działa, niektóre rzeczy po prostu działają lepiej i dłużej, ale nic nie działa wiecznie”.

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym profesjonalistą, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej podróży, czasami mogą się zdarzyć płaskowyże. Pamiętaj, że postęp nie jest prosty, ale pełen wzlotów i upadków.

Dodatkowo bądź świadomy swojej fizycznej i psychicznej energii podczas treningu, a jeśli zauważysz negatywne emocje, bezproduktywny dialog lub jakikolwiek ból fizyczny, cofnij się i szczerze zadaj sobie pytanie, co nie działa.

Może nadszedł czas, aby zmienić ćwiczenie, które wykonujesz. Jak wspomniano wcześniej, podczas ćwiczeń ożywiamy obecne ścieżki nerwowe, a także tworzymy nowe.

Ten sam mechanizm ma miejsce, gdy uczymy się nowej umiejętności. Zdobycie umiejętności na poziomie pośrednim w wielu różnych czynnościach może pomóc w utrzymaniu mózgu w adaptacji i podatności na nowe bodźce, zwiększając zdolność rozwiązywania problemów i szybszego uczenia się nowych rzeczy.

Podejmując różnego rodzaju treningi, zmuszasz ciało do koordynacji w nieznany sposób, a tym samym do dostosowania się do nowego bodźca.

Trenuj dla swojego mózgu

Podsumowując, chociaż wykonywanie niektórych ćwiczeń jest zawsze lepsze niż nie robienie ich wcale, aby czerpać niesamowite długoterminowe korzyści poznawcze z ćwiczeń, znajdź ćwiczenia, które naprawdę lubisz wykonywać! W ten sposób łatwiej jest zachować dobre nawyki i być konsekwentnym.

Gdy to zrobisz, Twój umysł będzie bardziej skoncentrowany, naenergetyzowany, czysty, a Ty będziesz miał większą szansę na poprawę wyników we wszystkich dziedzinach życia – czy to podczas treningów Freeletics, w konkurencyjnych e-sportach, w codziennym życiu zawodowym i nie tylko. .

I pamiętaj: im szybciej wyjdziesz i zaczniesz się ruszać, tym szybciej twój mózg zacznie zdobywać kolejne poziomy.